Udział przedstawicieli Instytutu Historii w Festiwalu Sztuki Komiksowej 2025 w Poznaniu
Przedstawiciele Instytutu Historii uczestniczyli w Festiwalu Sztuki Komiksowej, który odbył się w Poznaniu w dniach 10–13 kwietnia 2025 roku. Ich obecność stanowiła wyraz zaangażowania środowiska akademickiego w rozwój badań nad kulturą popularną i jej historycznymi kontekstami.
Dr Bartosz Stuła wygłosił dwie prelekcje:
– w ramach organizowanej konferencji naukowej: „Rosyjskie miasto w amerykańskim komiksie napisanym przez Polaka – problem Smoleńska jako Gotham City w Królewskim Błaźnie Tomasza Kołodziejczaka”, w której omówiono złożone relacje między pamięcią historyczną a narracjami popkulturowymi,
– oraz prelekcję festiwalową: „Animkowi Superbohaterowie – Klasyczne Ikony Animacji Wdziewają Trykoty”, będącą analizą przemian wizerunków postaci animowanych w kontekście kultury superbohaterskiej.
Joanna Kretkowska zaprezentowała wystąpienie festiwalowe pt. „Nieoczywiste czarownice i nie tylko: Antybohaterki i szara strefa heroizmu”, w którym podjęła refleksję nad sposobami redefinicji kobiecych postaci w komiksie poprzez pryzmat niejednoznaczności moralnej i złożoności charakterologicznej.
Jak co roku, członkowie naszej społeczności akademickiej zostali docenieni i zaproszeni do uczestniczenia jako specjaliści w dziedzinie komiksologii – jednej z nowych, interdyscyplinarnych nauk, która zyskuje coraz większe uznanie zarówno w środowisku polskim, jak i międzynarodowym.
Wystąpienia naszych reprezentantów spotkały się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem, stanowiąc znakomity przykład możliwości łączenia badań historycznych z analizą współczesnych tekstów kultury.
Data dodania: 16 kwietnia 2025