Historia - studia pierwszego stopnia
Program studiów przygotowany został zgodnie ze standardami kształcenia na kierunku historia – studia pierwszego stopnia. Program uwzględnia europejski system punktów transferowych ECTS.
Dostępne specjalności na studiach pierwszego stopnia (wybór po 2 semestrze):
- nauczycielska
- archiwistyczna
- kulturoznawcza
Dlaczego warto studiować historię na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie?
- Ukończenie historii zapewnia gruntowne wykształcenie humanistyczne i umożliwia zrozumienie wielu zjawisk współczesnego świata, mechanizmów polityki wewnętrznej i stosunków międzynarodowych oraz innych problemów współczesnej cywilizacji.
- Studiowanie wybranej specjalności przygotowuje do wykonywania atrakcyjnych zawodów.
- Trening intelektualny zdobyty podczas studiów historycznych umożliwia szybkie przystosowanie się do pracy w reklamie i marketingu oraz innych branżach biznesu.
- W Instytucie Historii można kontynuować studia na II stopniu (magisterskim), a w Szkole Doktorskiej UJD można kształcić się w zakresie historii na III stopniu i po obronie pracy doktorskiej uzyskać dyplom doktora nauk humanistycznych.
- W Instytucie Historii wykładają znakomici wykładowcy.
- Autorski program studiów historycznych umożliwia wybór wielu zajęć dostosowanych do indywidualnych zainteresowań studentów.
Na kierunku historia studenci znajdują dodatkowe możliwości rozwijania indywidualnych zainteresowań poprzez działalność w kołach naukowych. - Studenci historii uczestniczą także w różnych imprezach integrujących środowisko, np. Balu Historyka. Stanowią one wspaniałą okazję do lepszego poznania się nie tylko na niwie naukowej, ale także zawiązania przyjaźni na całe życie.
Absolwenci studiów historycznych I stopnia są przygotowani do pracy w placówkach określonych przez wybraną specjalność zawodową.
Absolwenci specjalności nauczycielskiej uzyskują wiedzę w zakresie dydaktyki historii; potrafią opracować i przeprowadzić zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem zróżnicowanych i oryginalnych metod nauczania, środków dydaktycznych oraz technik multimedialnych; znają różne formy ewaluacji. Absolwenci specjalności nauczycielskiej I stopnia po ukończeniu tej specjalności na drugim stopniu uzyskają uprawnienia do pracy w szkolnictwie i placówkach oświatowych.
Absolwenci specjalności archiwistycznej są przygotowani do pracy w archiwach zakładowych i równorzędnych, a także w administracji państwowej oraz samorządzie lokalnym.
Absolwenci specjalności kulturoznawczej są przygotowani do pracy w muzeach, bibliotekach, domach kultury, stowarzyszeniach, jednostkach samorządowych, wydawnictwach, redakcjach czasopism oraz środkach masowego przekazu.
Absolwenci wszystkich specjalności mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich (drugiego stopnia) na kierunku historia, a także innych kierunkach.
Data dodania: 18 grudnia 2024