Niezwykła synteza sztuk wraz z Profesorem z Anglii - Welcome Party for Prof. Andrew C. Rouse
2 kwietnia 2025 r. w murach Uniwersytetu, w Auli Magna, miało miejsce niezwykłe wydarzenie, integrujące kolejny raz społeczność akademicką Uniwersytetu w kontekście multimedialnego literacko-muzycznego przedsięwzięcia dedykowanego Gościowi Specjalnemu - angielskiemu profesorowi Andrew C. Rouse'owi.
Gospodarzem wydarzenia był Wydział Humanistyczny, goszczący Prof. Rouse'a, który przyjechał z cyklem wykładów i recitali dotyczących kulturoznawstwa i literaturoznawstwa brytyjskiego. Prof. dr hab. Andrew C. Rouse, związany z Uniwersytetem w Pécs na Węgrzech (najstarszą uczelnią na Węgrzech, której korzenie sięgają 1367 r.), jest nie tylko wybitnym kulturoznawcą i tłumaczem, lecz również założycielem i wokalistą zespołu wykonującego tradycyjną muzykę folkową Anglii - 'Simply English'. W bieżącym roku zespół ten obchodzi 30 rocznicę swego istnienia. https://simplyenglish.andyrouse.com/
We współpracy z Katedrą Muzyki, kierowaną przez Panią dr hab. Barbarę Karaśkiewicz, prof. UJD, a także interdyscyplinarnym kierunkiem inżynierii multimediów łączącym Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych oraz Wydział Sztuki, którego adepci, pod kierunkiem dr. Marcina Zastawnika, realizowali dźwięk i obraz, Wydział Humanistyczny przygotował na powitanie Prof. Rouse'a dwuczęściowe widowisko proponujące iście szekspirowską syntezę słowa, teatru, muzyki i tańca, tragedii, komedii i farsy, ballady i kabaretu, kultury wysokiej i popularnej, integrujące nie tylko pracowników trzech wydziałów, lecz także studentów, którzy współtworzyli jego przebieg. Prócz Prof. Rouse'a wydarzenie uświetniły obecnością Władze Rektorskie UJD oraz Dziekani Wydziałów.
Licznie przybyli także pracownicy i studenci zaangażowanych wydziałów, jak również uczniowie wielu częstochowskich szkół średnich wraz z nauczycielami.
Pierwszą część wydarzenia wypełniła Shakespearean Party - trzy anglojęzyczne inscenizacje studenckich interpretacji dramatów Szekspira: 'The Twelfth Night' (Wieczoru Trzech Króli) oraz 'Hamleta', przygotowane i wykonane z wielkim zaangażowaniem i pasją przez studentów I roku filologii angielskiej I stopnia (grupy C1, C2, C3), pod opieką dr A. Cholewy-Purgał. Była to kolejna edycja dorocznych przedstawień teatralnych studentów I roku anglistyki celebrująca kwietniową rocznicę urodzin i śmierci W. Szekspira, która co roku cieszy się wielką popularnością w środowisku Uniwersytetu oraz regionu.
Inscenizacje przeplatane były współczesnymi stylizacjami polskiego folku w wykonaniu wokalnym Zuzanny Masternak, studentki filologii angielskiej, z towarzyszeniem studentek tegoż kierunku.
Drugą część wydarzenia stanowiły koncerty muzyczne, podczas których wystąpili Profesorowie Wydziału Humanistycznego, którzy, będąc znakomitymi filologami, są także estradowymi artystami o pokaźnym dorobku muzycznym.
Koncert otworzył Prof. dr hab. Bogusław Bierwiaczonek (wokal i gitara elektroakustyczna), z Instytutu Językoznawstwa, trzema wspaniałymi piosenkami autorskimi do własnych tekstów w języku angielskim, pochodzącymi z albumów Profesora, wraz z zespołem z Wydziału Humanistycznego, integrującym pracowników i studentów, w którym niezawodnym perkusistą był dr Grzegorz Sitek, Prodziekan Wydziału Humanistycznego (i członek zespołu The Heartbeat).
Kolejnym punktem programu były trzy piękne ballady przedwojennej Warszawy w wykonaniu Prof. dr. hab. Adama Regiewicza (wokal i gitara elektroakustyczna), który, jak zawsze, rozpalił emocje i dynamikę do żywego, wraz z Panią dr hab. Barbarą Karaśkiewicz, prof. UJD (fortepian) oraz dr. G. Sitkiem (perkusja). Po balladach nadszedł czas na kabaret i kultową piosenkę 'Andrzeju', dedykowaną Prof. Andrew Rouse'owi, którą wykonała z wielką swadą i humorem Prof. B. Karaśkiewicz (wokal), wraz z Prof. Regiewiczem (perkusja) oraz studentami Katedry Muzyki.
Po tych niezapomnianych wykonaniach nadszedł moment kulminacyjny - koncert Prof. Rouse'a, który zaproponował kontrast stylistyczny i wykonawczy, i zaśpiewał a cappella szereg przepięknych tradycyjnych ballad angielskich, zarówno nostaligicznych jak i żartobliwych, przybliżając ich kontekst kulturowy i historyczny, i angażując do wspólnego śpiewu kanonu oraz refrenów urzeczoną publiczność. Na skrzypcach publiczności towarzyszył Robert Purgał.
Prof. Rouse wyraził wdzięczność, iż jego pierwsza wizyta w Polsce i pobyt na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie rozpoczęły się od tak wyjątkowego wydarzenia zorganizowanego przez Wydział Humanistyczny, ukazującego międzywydziałową współpracę i kreatywność oraz teatralne i muzyczne talenty Wykonawców. Wyraził zainteresowanie współpracą Uniwersytetu w Pécs zarówno na płaszczyźnie Wydziału Humanistycznego, jak i Wydziału Sztuki.
Dziękujemy Panu Prorektorowi Marcinowi Sosnowskiemu, Prof. UJD, za wsparcie i obecność, a także Gospodarzowi wydarzenia - Panu Dziekanowi Przemysławowi Sznurkowskiemu, Prof. UJD, (Wydział Humanistyczny) oraz Pani Prodziekan Oldze Binczyk, Prof. UJD (Wydział Humanistyczny).
Wydarzenie prowadzili studenci filologii angielskiej I roku I stopnia: Hanna Kudlik i Michał Juszczyk.
Serdecznie dziękujemy wszystkim znakomitym Wykonawcom na czele z Prof. Rousem za tę niezwykłą syntezę sztuk integrującą Uniwersytet na wielu płaszczyznach:
w wymiarze wewnętrznym, regionalnym i międzynarodowym.
opracowała: dr Anna Cholewa-Purgał
- Krótki reportaż z wydarzenia zrealizowała TV Orion - link do strony: http://www.tvorion.pl/shakespearean-party-i-koncert-profesorow/
- Shakesperean Party - przedstawienia studentów I roku filologii angielskiej I stopnia- link do strony z filmem: https://youtu.be/xtEjV2S4vMA?si=QGUElPWzExAihaw6
- Professors' Concerts - koncerty Prof. B. Bierwiaczonka, Prof. B. Karaśkiewicz, Prof. A. Regiewicza, Prodziekana dra G. Sitka wraz ze studentami Wydziału Humanistycznego i Wydziału Sztuki - link do strony z filmem: https://youtu.be/IiLVL7YYpso?si=cf7wPQLjhFC9YC4F
Galeria zdjęć:
Zdjęcia wykonały studentki Wydziału Sztuki: Julia Skalska i Wiktoria Jarymowicz.
Data dodania: 14 kwietnia 2025