Wydarzenia
Konkurs na projekty naukowe finansowane z dotacji na utrzymanie potencjału naukowego
Data dodania: 30-03-2017
Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD ogłasza konkurs na projekty naukowe finansowane z dotacji na utrzymanie potencjału naukowego jednostek naukowych (tzw. badania statutowe) na rok 2017 r. Zgodnie z postanowieniem Regulaminu przyznawania, podziału i rozliczania środków na działalność statutową na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, zatwierdzonym przez Radę Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w dn. 16.11.2016 r., wnioski należy składać na formularzu obowiązującym w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (formularz: „Wniosek o finansowanie projektu badawczego" dostępny na stronie głównej AJD, zakładka: Nauka » Działalność statutowa » Wniosek o finansowanie projektu badawczego ze środków na działalność statutową (DS).
Wniosek powinien być zgodny z uchwaloną przez Radę Wydziału w dniu 16.11.2016 r. Strategią naukową WFH.
Każdy wniosek musi zawierać zarówno komponent naukowo-badawczy, jak i efekt materialny. Ten drugi to planowane jako wynik prowadzonych badań publikacje w punktowanych czasopismach (najlepiej jak najwyżej punktowanych), ewentualnie monografie oraz inne wymierne efekty prowadzonych w ramach projektów prac. Przede wszystkim jednak wniosek musi zawierać przemyślaną wizję badań jakie mają być realizowane, a więc zawierać jasno sformułowany problem badawczy, cele jakie Autor/Autorzy chcą osiągnąć, metody i środki, przy pomocy których chcą je badać oraz spodziewane efekty naukowe, czyli wskazanie, jakie problemy badawcze zostaną (przynajmniej częściowo) rozwiązane i jakie znaczenie może to mieć dla danej dziedziny i dyscypliny badawczej. Musi on też uwzględniać inne wymogi określone w Regulaminie przyznawania, podziału i rozliczania środków na działalność statutową.
Wnioski należy składać do dnia 15.04.2017 r. na ręce dyrektorów ds. nauki poszczególnych instytutów.
Przy ocenie zasadności przyznania dofinansowania uwzględnione zostaną przede wszystkim kryteria określone w par. 2, pkt 5 Regulaminu, a więc:
- wartość merytoryczna wniosku;
- wpływ realizacji wniosku na rozwój dyscypliny naukowej będącej przedmiotem działalności statutowej jednostki;
- wpływ realizacji wniosku na rozwój naukowej współpracy międzynarodowej i międzyuczelnianej;
- zgodność z Wiodącymi obszarami badawczymi Wydziału Filologiczno-Historycznego oraz z innymi sprawami ważnymi dla Wydziału, zwłaszcza w kontekście kategoryzacji jednostek naukowych;
- zasadność proponowanych nakładów finansowych;
- poprawność formalna wniosku, kompletność dokumentów.
Zgodnie z aktualną interpretacją MNiSW, wnioski na działalność statutową mogą składać tylko osoby zatrudnione na stanowiskach naukowo-badawczych, co wyłącza z tego grona pracowników dydaktycznych. Mogą się o te środki starać jedynie osoby, które złożyły Oświadczenie o zgodzie na zaliczenie do liczby osób zatrudnionych przy prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych (tzw. liczba N) na rok 2017. Nie będą akceptowane wnioski dotyczące projektów wyłącznie dydaktycznych (np. na opracowanie podręcznika czy skryptu) czy organizacyjnych (zorganizowanie konferencji itp.). Nie będą też akceptowane indywidualne wnioski dotyczące tematyki powtarzanej od lat, które nie zakończyły się znaczącym efektem badawczym; jak również wnioski osób, które nie rozliczyły się poprawnie z projektów realizowanych w poprzednich latach. Ostateczne decyzje co do wysokości dofinansowania uzależnione będą od wyników konkursu, organizowanego przez Wydziałową Komisję ds. Nauki.
Jednocześnie władze Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zapraszają zainteresowane osoby na spotkanie informacyjne w sprawie przygotowania wniosków o finansowanie z dotacji na utrzymanie potencjału naukowego jednostek naukowych, które poprowadzi prodziekan ds. nauki dr hab. Janusz Spyra, prof. AJD. Spotkanie odbędzie się w dniu 12.04.201 r. w budynku przy ul. Zbierskiego, w auli nr. 1.05 o godz. 13 (po posiedzeniu Rady Wydziału).
dr hab. Agnieszka Czajkowska, prof. AJD
Dziekan WFH