Wydarzenia
II Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich
Data dodania: 09-06-2015
II Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich rozpoczyna się 12 czerwca 2015 roku w Kinie Studyjnym OKF (Częstochowa, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64). Impreza potrwa do 14 czerwca (program poniżej).
W ubiegłym roku na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie narodziła się idea zorganizowania w Częstochowie imprezy filmowej poświęconej tematyce "Mojej Małej Ojczyzny". Celem tego przedsięwzięcia jest integracja małych środowisk lokalnych oraz poszukiwanie w kontekstach historycznych i kulturowych elementów tożsamości naszej małej częstochowskiej Ojczyzny. Wiek XX, burzliwy w wydarzenia polityczne, pozostawił po sobie wiele traumatycznych i budzących kontrowersje wspomnień. Był jednak tym okresem, w którym dynamicznie zachodziły przemiany kulturowe.
Fotografia i film, stanowią istotny dokument rejestrujący ważne wydarzenia z naszego życia. Pomagają one przywołać wspomnienia sprzed lat i odnieść się do nich z sentymentem. Dzisiaj są one już historią. Porównując współczesną rzeczywistość z ówczesną, zapisaną w kadrze, możemy z refleksją odnieść się do dokonanych zmian. Sięgając do starych filmów i fotografii przenosimy się w inny, jakże odmienny świat. Pełni zadumy odnosimy się do obrazów zapamiętanych z opowiadań najbliższych, wyniesionych z edukacji szkolnej czy przeczytanych lektur. Staramy się je porównać z utrwalonymi na filmie faktami.
W czerwcu 2014 roku odbył się pierwszy Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich "Moja Mała Ojczyzna". Festiwal zorganizowany był w ramach cyklu imprez Aleje - tu się dzieje. Wzbudził on duże zainteresowanie wśród mieszkańców Częstochowy. Wypełniona publicznością sala oraz żywa dyskusja z zaproszonymi gośćmi przekonały organizatorów o słuszności podjętej inicjatywy. Festiwalowy dokument filmowy stał się inspiracją w dyskusji o patriotyzmie lokalnym i indywidualnym wkładzie współczesnych mieszkańców do wielopokoleniowego dorobku.
II Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich "Moja Mała Ojczyzna" rozpoczynamy filmem dokumentalnym "Obiekt". Jest to kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów - na zamarzniętym jeziorze oraz pod wodą. Film ten zebrał już worek nagród filmowych na całym świecie i cały czas odnosi wielkie sukcesy. Ma spore szanse na zdobycie Oscara w 2016 roku za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny!
W drugim dniu Festiwalu zaprezentowane będą cztery filmy.
Pierwszy "Czerwone Gitary i pół wieku". Będzie to filmowa prezentacja 50-letniej historii zespołu, którego jednym z założycieli i członków jest Częstochowianin Jerzy Kossela.
Drugi film "Śląsk cieszyński w obrazach 1919 rok" przybliża fakty sporów o granice Polski Odrodzonej na Śląsku cieszyńskim. Konsultantem filmu jest pracownik naukowy Akademii im J. Długosza w Częstochowie dr hab. Janusz Spyra, prof. nadzw. AJD.
Trzeci film dokumentalny "Klasztor OO Paulinów w Częstochowie 1944 r." wykonany został na polecenie okupacyjnych władz niemieckich. Komentatorem tego filmu będzie o. dr Michał Legan OSPPE.
Ostatni film w drugim dniu Festiwalu pt. "Historia mojego życia Noemi Zohar nee Zander" jest opowieścią Częstochowianki pochodzenia żydowskiego o przedwojennej Częstochowie. Film będą komentowali dr hab. Jerzy Mizgalski, prof. nadzw. AJD oraz Wiesław Paszkowski (pracownik Muzeum w Częstochowie) i student studiów doktoranckich AJD Piotr Pałgan, który dokonał tłumaczenia filmu z języka hebrajskiego.
Trzeci dzień Festiwalu rozpocznie "Film o Marku Perepeczce". Reżyserem filmu jest Jerzy Joniec. Film przybliży widzowi życie prywatne i zawodowe byłego częstochowskiego dyrektora teatru Marka Perepeczki. Gośćmi prezentującymi wspomnienia o wybitnym aktorze będą Robert Dorosławski, dr Mieczysław Wyględowski, Andrzej Kalinin oraz reżyser Jerzy Joniec.
Film "Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 r." pokazuje jak pielgrzymowano na Jasną Górę w początkowych latach 60. minionego wieku. Film komentować będą prof. dr hab. Andrzej Zakrzewski oraz o. dr Michał Legan OSPPE.
Film wyreżyserowany przez Krzysztofa Kasprzaka "Częstochowa lata 80. XX wieku" powstał w oparciu o materiały archiwalne. Film komentować będą dr hab. Jerzy Mizgalski prof. nadzw. AJD, Krzysztof Kasprzak, Zbisław Janikowski, Jarosław Kapsa.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa starych urządzeń kinematograficznych i III Giełda Filmowa podczas której będzie możliwość kupienia płyt CD, DVD, książek oraz innych publikacji związanych z tematyką filmową w atrakcyjnych cenach!
Wstęp i uczestnictwo w Festiwalu jest bezpłatny!
Kontakt: festiwalmojamalaojczyzna@gmail.com
Szukajcie wydarzenia na fb: www.facebook.com/FFDMMO
Program Festiwalu zaprezentowaliśmy także na plakatach
Festiwal odbywać się będzie pod patronatem: Prezydenta Miasta Częstochowy, Prezesa TVP S.A. Juliusza Brauna, JM Rektora Akademii im. Jana Długosza dra hab. inż. Zygmunta Bąka, prof. AJD.
Organizatorami Festiwalu są: Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Kino Studyjne OKF, KAS FILM
Program Festiwalu:
1. Dzień Festiwalu 12.06.2015 (piątek)
15.00 Rozpoczęcie Festiwalu prezentacja filmu „Obiekt", - 15'
Film dokumentalny jest kreacyjnym obrazem akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów - na zamarzniętym jeziorze oraz pod wodą.
Gość: Jakub Stolecki - operator filmowy
2. Dzień Festiwalu 13.06.2015 (sobota)
11.00 Uroczyste otwarcie festiwalu
Film „Czerwone Gitary i pół wieku" - 70'
50 letnia historia zespołu, niepublikowane wywiady, kulisy pracy - dużo muzyki.
Goście: Tadeusz Piersiak, Jerzy Kosela.
13.00 Przerwa
14.00 Film „Śląsk cieszyński w obrazach 1919 rok", - 15' reż. Janusz Spyra.
Film opowiada o wydarzeniach związanych z kształtowaniem państwa Polskiego.
Goście: Dr hab. Janusz Spyra (prof. nadzw.)
15.30 Film „Klasztor OO Paulinów w Częstochowie 1944 r", - 30' reż. Georg Kruze.
Film dokumentalny nagrany na polecenie władz niemieckich ukazujący życie OO Paulinów na Jasnej Górze.
Goście: O. dr Michał Legan OSPPE.
17.00 Film „Historia mojego życia Noemi Zohar nee Zander", - 30'
Opowieść częstochowianki pochodzenia żydowskiego o przedwojennej Częstochowie . Goście: Dr hab. Jerzy Mizgalski, (prof. nadzw.), Piotr Pałgan, Wiesław Paszkowski.
3. Dzień Festiwalu 14.06.2015 (niedziela)
11.00 „Film o Marku Perepeczce", - 30' reż. Jurek Joniec.
Film opowiada o życiu prywatnym i zawodowym Marka Perepeczki.
Goście: Robert Dorosławski, Dr Mieczysław Wyględowski, Andrzej Kalinin, Jurek Joniec.
13.00 Przerwa
15.00 Film „Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 r", - 30'
Film pokazuje jak pielgrzymowano na Jasną Górę w początkowych latach 60. Goście: Prof. dr hab. Andrzej Zakrzewski, O. dr Michał Legan OSPPE.
18.00 Film „Częstochowa lata 80. XX wieku", - 30' reż. Krzysztof Kasprzak.
Film zmontowany z archiwalnych materiałów filmowych z Częstochowy lat 80.
Goście: Dr hab. Jerzy Mizgalski, (prof. nadzw.), Krzysztof Kasprzak, Zbisław Janikowski, Jarosław Kapsa.
Zakończenie Festiwalu