Wydarzenia
Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Tadeusz Kościuszko, Historia-Mity-Tradycja
Data dodania: 13-03-2014
Z okazji 220. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie, przygotowują Międzynarodową Konferencję Naukową poświęconą jednej z najwybitniejszych postaci polskiej historii - Tadeuszowi Kościuszce.
Cesarzowa Katarzyna II nazywała go „bestią", cesarz Napoleon I - „bohaterem północy", a francuski historyk Jules Michelet - „ostatnim rycerzem". Świadczy to niezbicie o wielkim znaczeniu owego wywodzącego się z niezamożnej szlacheckiej rodziny z Polesia, inżyniera wojskowego, generała dwóch armii, bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i przywódcy pierwszego polskiego powstania narodowowyzwoleńczego.
Tadeusz Kościuszko za oceanem sławę zdobył dzięki umiejętnościom doskonałego fortyfikatora - jego najbardziej znanych dziełem było założenie twierdzy West Point. Natomiast na ziemiach polskich rozgłos przyniosły mu - bitwa pod Dubienką (18.07.1792 r.), mimo iż zakończyła się ona porażką, oraz bitwa pod Racławicami (04.04.1794 r.), chociaż z punktu widzenia ówczesnej wojskowości, była to jedynie większa potyczka. Do historii Polski Kościuszko przeszedł jako Naczelnik stojący na czele powstania, ideowy przywódca polskich republikanów i osób dążących do odzyskania przez Polskę niepodległości. Do mitów narodowych dzięki niemu wprowadzeni zostali zwycięscy kosynierzy, a po śmierci przez dwa stulecia na jego nazwisko powoływały się różne siły polityczne. Po odzyskaniu niepodległości Tadeusz Kościuszko został patronem wielu jednostek wojskowych, szkół i ulicy w całej Polsce.
Okazją do ponownej dyskusji nad postacią bohatera dwóch narodów jest 220. rocznica wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej. Celem spotkania będzie zaprezentowanie najnowszych badań dotyczących życia i działalności Tadeusza Kościuszki, nowe spojrzenie na mity kościuszkowskie i podkreślenie tradycji związanych z tym wielkim człowiekiem.
Konferencji towarzyszyć będzie rekonstrukcja historyczno-batalistyczna bitwy pod Szczekocinami, która odbędzie się 6 czerwca 2014 r. Organizatorzy przewidują również przeprowadzenie konkursu wiedzy historycznej na temat Tadeusza Kościuszki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatów: częstochowskiego i myszkowskiego oraz nadanie imienia prof. Bartłomieja Szyndlera sali dydaktycznej w budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
KOMITET ORGANIZACYJNY KONFERENCJI: |
PATRONAT MEDIALNY: |
|
Dr hab. Agnieszka Czajkowska, prof. AJD Prof. dr hab. Tadeusz Srogosz Dr hab. Andrzej Stroynowski, prof. AJD Dr hab. Maciej Trąbski Dr Katarzyna Bucholc-Srogosz |