Wydarzenia
Warsztaty literaturoznawcze
Data dodania: 03-12-2013
Kierownik Studiów Doktoranckich i Doktoranci kierunku literaturoznawstwo zapraszają Pracowników, Studentów oraz Doktorantów do udziału w WARSZTATACH LITERATUROZNAWCZYCH „LUDMIŁA MARJAŃSKA - W 90. ROCZNICĘ URODZIN" w dniu 4 grudnia 2013 roku, godz. 15:15-18:30, w sali 419 budynku przy al. Armii Krajowej 36a w Częstochowie.
W roku bieżącym przypada 90. rocznica urodzin Ludmiły Marjańskiej. Znana poetka i tłumaczka wywodziła się z Częstochowy; mimo iż wyjechała stąd tuż po wojnie i swoje życie rodzinne i zawodowe związała z Warszawą, po latach nawiązała bliskie kontakty z miastem, z Liceum im. J. Słowackiego, którego była absolwentką, z nauczycielami, uczniami, ze środowiskiem literackim Częstochowy. Ludmiła Marjańska debiutowała w latach 50., tworzyła bez mała pół wieku. Jest autorką kilkunastu zbiorów wierszy, kilku powieści, a także cenionych przekładów literackich.
W programie spotkania przewidziane są referaty i komunikaty doktorantów na temat twórczości Ludmiły Marjańskiej:
- Katarzyna Zwolska-Płusa: Kategorie czasu i przestrzeni „sacrum" w poezji Ludmiły Marjańskiej.
- Anna Tomzik: Metaforyka świetlna w twórczości Ludmiły Marjańskiej. Zarys problemu.
- Agnieszka Reszka: „Śmierć tylko żywych kaleczy smugami dymu..." - cierpienie i śmierć w twórczości Ludmiły Marjańskiej i Heinricha Heinego.
- Małgorzata Rabęda: Iluzoryczność liryki Ludmiły Marjańskiej w tomie „Przedświt".
- Katarzyna Porębska: „Trzy brzozy za oknem rysują zmierzch delikatną kreską...", czyli flora w twórczości poetyckiej Ludmiły Marjańskiej (na podstawie tomiku „Córka bednarza").
- Izabela Marcinkowska: „Morze huczy we mnie" - różne oblicza przyrody w zetknięciu z dylematami ludzkiego życia (na podstawie tomiku „Blizna").
- Joanna Staniszewska: O „Żywicy" Ludmiły Marjańskiej.
- Marzena Żemejda-Zybura: Onomastyczne wykładniki w „Życiu na własność" Ludmiły Marjańskiej.
- Iwona Skrzypczyk-Gałkowska: Echa autobiografii i echa historii w twórczości prozatorskiej Ludmiły Marjańskiej na przykładzie powieści "Pierwsze śniegi, pierwsze wiosny".
Zapraszamy także do dyskusji na temat poezji, prozy i przekładów Ludmiły Marjańskiej.