Wydarzenia
Jubileusz w Maluszynie
Data dodania: 12-06-2013
Maluszyn to niezwykle urokliwa miejscowość, leżąca na pograniczu Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej, miejsce urodzenia prof. zw. dr. hab. Andrzeja Jana Zakrzewskiego, dziekana i długoletniego wykładowcy w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
W dniu 20 października 2012 roku przypadło świętowanie w Maluszynie 600-lecia tamtejszych struktur parafialnych. Z tej okazji zostało zorganizowane z inicjatywy mgr. Łukasza Kopery, doktoranta III roku, w kościele parafialnym św. Mikołaja w Maluszynie sympozjum naukowe. Przedsięwzięcie wsparli z ramienia Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie: prof. zw. dr hab. Andrzej Jan Zakrzewski, oraz mgr Małgorzata Łącka-Małecka, doktorantka III roku. Na zaproszenie Parafii św. Mikołaja w Maluszynie, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Żytno i miejscowych władz samorządowych z Urzędu Gminy Żytno do Maluszyna z referatami przybyli: prof. zw. dr hab. Andrzej Jan Zakrzewski, ks. prof. zw. dr hab. Jan Związek, prof. dr hab. Jarosław Kita z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Karolina Studnicka, mgr Kinga Maciaszczyk-Bednarek, mgr Małgorzata Łącka-Małecka, mgr Magdalena Syguda oraz mgr Łukasz Kopera. Swoją obecność w dniu sympozjum zaznaczyły także władze Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD w Częstochowie oraz inni pracownicy naukowi. Panelowi referatów towarzyszył pokaz slajdów - zdjęć dokumentujących historię kościoła i parafii św. Mikołaja w Maluszynie. Odrębną prezentację stanowiła wystawa „Wśród starych fotografii Ostrowskich Korabitów z Maluszyna" dr Karoliny Studnickiej, towarzysząca uczestnikom w dniu jubileuszowego sympozjum.
Pamiątką jubileuszu parafii w Maluszynie pozostaje publikacja Villa Maluschyn 1412-2012. 600 lat Parafii św. Mikołaja w Maluszynie. Księga Jubileuszowa. Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Jana Zakrzewskiego i Łukasza Kopery (Częstochowa 2012). „Autorzy... w tej publikacji oddają Czytelnikom, a głównie Mieszkańcom Maluszyna i okolicy dzieło, które staje się pomnikiem bardziej trwałym niż budowle i monumenty, które ulegają niszczycielskim siłom przyrody. Jest to stały pomnik, co potwierdza starodawna zasada scripta manet" - napisał w Przedmowie do Księgi Jubileuszowej ks. prof. Jan Związek. Należy zaznaczyć, że wydana publikacja została w całości sfinansowana z środków unijnych w ramach tzw. „Małych projektów" przy udziale Lokalnej Grupy Działania Region Włoszczowa. Projekt i wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach o finansowanie Księgi Jubileuszowej przygotował i złożył mgr Łukasz Kopera.
mgr Małgorzata Łącka-Małecka