Wydarzenia
Nowy kierunek studiów: KULTUROZNAWSTWO EUROPEJSKIE
Data dodania: 25-06-2013 | Autor: jc
Nowy kierunek studiów: KULTUROZNAWSTWO EUROPEJSKIE, powstaje w Instytucie Filologii Polskiej przy współpracy Instytutu Filologii Obcych, dając możliwość podjęcia studiów I stopnia od roku akademickiego 2013/2014 (I nabór). Studia kulturoznawcze są studiami stacjonarnymi, które oferują studentom z tego powodu wszystkie przywileje i ulgi.
Od II roku studiów studenci mogą wybrać w ramach kulturoznawstwa następujące specjalności:
• kulturoznawstwo w obszarze niemieckojęzycznym
• kulturoznawstwo krajów Wielkiej Brytanii
• dziedzictwo kulturowe regionu - turystyka kulturowa
Specjalności kulturoznawcze w obszarze anglo- i niemieckojęzycznym dają możliwość nie tylko poznania ciekawych i atrakcyjnych treści związanych z tymi obszarami kulturowymi, ale także uczenia się o nich w języku obcym, poprzez który zagadnienia stają bardziej czytelne. Przedmioty specjalności prowadzone są w języku angielskim dla kulturoznawstwa krajów Wielkiej Brytanii oraz w języku niemieckim dla kulturoznawstwa w obszarze niemieckojęzycznym. Można także wybrać trzecią specjalność- dziedzictwo kulturowe regionu - turystyka kulturowa, której celem jest przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej o charakterze animacyjno-kulturowym. Specjalność tę dedykujemy tym wszystkim, którzy pragną wykorzystać historyczny, literacki, kulturowy, religijny potencjał regionu i wejść na rynek usług turystyczno-kulturowych, tak popularnych dzisiaj.
Studia kulturoznawcze, poza fascynującą i atrakcyjną formą zajęć i czasu studiowania dają wiele możliwości przyszłym absolwentom. Przygotowują do pracy w charakterze animatora kultury, pracownika instytucji turystycznych, inicjatora działań kulturalnych z pogranicza turystyki pielgrzymkowej, miejskiej, historycznej, literacko-biograficznej. Mają na celu zachęcać do otwierania własnych inicjatyw z zakresu turystyki kulturowej, proponującej różne formy spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem kolorytu lokalnego i tradycji regionalnej. W ramach specjalności obcojęzycznych przygotowują do pracy w charakterze pracowników kulturalnych, pracowników administracji w zakresie dialogu międzykulturowego; także w charakterze tłumaczy, obeznanych z werbalnymi i niewerbalnymi czynnikami komunikacji kulturowej. Ponadto studia przygotowują do kontynuacji kształcenia na studiach II stopnia.
Absolwent studiów kulturoznawstwo europejskie uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, który dysponuje wiedzą ogólnohumanistyczną, w szczególności z zakresu teorii, historii i filozofii kultury, oraz teorii i historii komunikacji, sposobów reprezentacji i systemów znaczeniowych obecnych w społeczeństwach niemieckojęzycznych lub społeczeństwach obszaru Wielkiej Brytanii lub społeczeństwach obszaru regionalnego oraz znajomością (zależnie od wybranej specjalności) języka niemieckiego lub języka angielskiego w mowie i w piśmie na poziomie swobodnej komunikacji. Ponadto, posiada wiedzę specjalistyczną w zakresie wybranych dziedzin kultury, dającą mu możliwość pracy naukowej w określonej specjalności.
Kilka słów o kadrze. Wśród wykładowców znajdują się wyśmienici dydaktycy, wykładowcy, mający duże doświadczenie dydaktyczne i naukowe, których tematyka badawcza z obszaru kulturoznawstwa zorientowana jest na problematykę stereotypów, imaginarium kulturowego, kompetencji i odmienności kulturowej, badania dawności kulturowej, kultury mediów i przekazów audiowizualnych, muzyki i sztuki w komunikacji kulturowej i innych.
Wymagania wstępne.
Oferta studiów I stopnia na kierunku kulturoznawstwo europejskie jest kierowana do absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy na podstawie rankingu średniej ocen (punktów) uzyskanej na egzaminie maturalnym mają prawo ubiegać się o przyjęcie na kierunek.
Od zainteresowanych podjęciem studiów na kierunku kulturoznawstwo o specjalności kulturoznawstwo w obszarze niemieckojęzycznym lub kulturoznawstwo krajów Wielkiej Bytanii będzie wymagana umiejętność posługiwania się językiem angielskim lub niemieckim (w zależności od wybranej specjalności) na poziomie podstawowym (ale nie niższym niż A2). Od wszystkich absolwentów ubiegających się o przyjęcie na kierunek kulturoznawstwo będzie wymagać się umiejętności pracy w zespole, zdolności komunikacji interpersonalnej i kreatywności.
Na studia pierwszego stopnia na kierunku kulturoznawstwo europejskie kwalifikowani są absolwenci szkół średnich z pozytywną oceną z egzaminu dojrzałości.